Proč chceme za svoji nemovitost víc?
Jistě, každý chceme za svou nemovitosti dostat maximum, pokud ji prodáváme. Praxe je ovšem taková, že naše představa o získané částce bývá často vyšší, než reálná. Realitní makléř má snahu na základě zkušeností, praxe i cenových map majiteli nemovitosti dobře poradit, ale majitel to velmi často vidí jinak.
Co to způsobuje?
Už před několika lety vydal časopis Journal of Housing Economics velmi zajímavou studii, podle níž lidé nadhodnocují ceny nemovitostí přibližně o 8 %*. Ale jen v případě, že se jedná o tu jejich. V případě, že se nejedná o jejich nemovitosti, její cenu nenadhodnocují. Tento efekt má dokonce i svůj ekonomický název – endowment efekt. Nebo také vlastnický či majetnický efekt.
Jinými slovy, u stejné věci dělá člověk cenový rozdíl mezi cenou, za kterou je ochoten prodat a za kterou je ochoten koupit. Například úplně stejný byt budeme chtít prodat vždy za více, než za kolik bychom jej byli ochotni koupit. A pro zajímavost, zdaleka se to netýká jen nemovitostí, ale v podstatě čehokoli námi vlastněného.
*Údaje sice pochází z výzkumu, uskutečněného v USA v roce 2015, nicméně to stále platí i v ČR. Obzvláště v dnešní době, kdy ceny nemovitostí po předchozím strmém růstu vytrvale klesají, je u nás toto procento podle zkušeností daleko vyšší.
A důvody?
Citové pouto. K věcem, které vlastníme si vytváříme citové pouto. A jsme tedy ochotni se jich vzdát pouze za vyšší částku, která nám tento cit „nahradí“.
Blud utopených nákladů. Jako vlastnící míváme pocit, že prodejem musíme získat investované náklady. Za kuchyňskou linku v hodnotě 200 tisíc korun už ale nikdy stejnou částku nedostaneme.
Ikea efekt. Pokud jsme v nemovitosti sami vymalovali, věšeli lustry či pokládali podlahu, to vše způsobuje výše zmíněný efekt o nereálné představě o ceně.
Jenže kupující nic z toho neocení. Posuzuje cenu nemovitosti výhradně z pohledu očekávané užitné hodnoty, kterou je mu daná nemovitost schopna poskytnout.
Jak z toho ven?
Zkuste si představit, že ve vaší nemovitosti bydlí úplně cizí lidí, oprostěte se od citových vazeb a položte si otázku. Kolik bych byl ochoten za takovou nemovitost zaplatit já?
Pokud už nemovitost prodáváte a nedaří se vám to, je množné, že se vám přihodil endowment efekt a požadujete za ni až příliš vysokou cenu. Nechte si poradit o profesionálního makléře. Možná se vám to zprvu nemusí zdát, ale opravdový profík vám skutečně umí poradit dobře a zdarma.